Uplatnění konceptu bazální stimulace v mé praxi
Při své práci denně užívám koncept bazální stimulace. Není to pro mě "pouhý" kocept, který vypracoval prof.dr. Andreas Frőhlich, ale i jakási má životní filosofie. Respektuje věk, zdravotní stav kienta, respektuje jeho schopnosti, individualitu a pracuje se jeho historií.
Základními prvky konceptu jsou pohyb, komunikace a vnímání, ty se vzájemně propojují. Bazální stimulace nabízí lidem se změnami v těchto oblastech pomoc a podporu, stimuluje smyslové orgány a využívá plasticity mozku, schopnosti uchovávat paměťové stopy.
Bazální stimulace poskytuje profesionální, terapeutickou, citlivou, efektivní a empatickou péči.
Koncept bazální stimulace se uplatňuje u dětí předčasně narozených, u lidí s různými druhy postižení, onemocnění, u lidí s pozměněným vnímáním (kóma).
Bazální stimulaci aplikuji především do citlivé péče o seniory, umírající a děti s vážnou diagnózou.
Tento vědecký koncept, složený z masáží, polohování, stimulací jednotlivých smyslových orgánů,... se může provádět jen za podmínky, že je příjemný pro pacienta a zároveň pro terapeuta. Právě tím mě obohacuje a naplňuje, dokazuje, že citlivým, láskyplným vnímáním, respektováním toho druhého, mohu druhým pomoci, ulevit od bolesti, umožnit lépe vnímat okolní svět, podporovat vlastní identitu, zlepšit komunikaci či funkce organismu.
Ivana Kneislová